Map

Address: 5 Emil Bersinski Str., 1408 Sofia, Bulgaria

GPS: 42.68015, 23.31562

See on Google Maps →
Programme Location

Programme

Location Location

Location

Map

Address: 5 Emil Bersinski Str., 1408 Sofia, Bulgaria

GPS: 42.68015, 23.31562

See on Google Maps →
Spotify Spotify

Spotify

Sign up for highlights in the programme

By confirming your subscription, you agree to our Privacy Policy and Toplocentrala's Code of Ethics.

Thank you for subscribing!

Детска история от Петер Хандке - ПРЕМИЕРА

Елена Димитрова, Bulgaria

04 October 2024, Friday

Black box

19.00 hour

Детска история от Петер Хандке - ПРЕМИЕРА

Елена Димитрова, Bulgaria

На 04 октомври и 05 ноември са премиерните дати на „Детска история“ по идея на Елена Димитрова. Текстът е част от тетралогията „Бавно завръщане“ на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. „Детска история“ обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата на разпадането на семейството, за трудността да се впишеш, за ранимостта, за справянето. Представлението е опит за театрален дневник, в търсене на метафизика на тривиалното, когато едно дете се появява в живота на един възрастен.

„Детска история“ е вторият проект на актрисата Елена Димитрова. Всъщност творческият екип на това представление е съвсем същият, като този, с който тя работи по създаването на „Сеч. Една възбуда“ – спектакъл, който получи множество позитивни отзиви от театралната критика и публиката. В главната роля на този своеобразен диптих по австрийски текстове е Явор Костов-Йондин, сценографията е на Ралица Тонева, музиката на Любомир Брашненков, а мултимедията на Клара Стоянова.

„Интересуваше ме тази, т.нар „непрозрачна точка“ на съществуване, някакъв тайнствен и много подривен вътрешен свят, който усещах в този текст. Героят нарича себе си „наблюдател“, „участник в монументален филм“, в някакво кино на света. Всъщност той е един анонимен човек, радикално несъгласен с актуалната история – човек, който търси своята идея за свят, подобен на „райски сън“; човек, който опитва да открие изход от света и човек, който не може и не иска да се приспособи. Той има своя таен коридор на различно съществуване, далеч от историческите процеси. Живее по-скоро в някакво митично време. С появата на детето в живота му, като че ли започва някаква друга история, епос, в който той постепенно открива „епифаниите на ежедневието“, както ги нарича Явор Костов-Йондин. И започва да изпитва отговорност в космически план – от баща се превръща в пазител на всички деца. От наблюдател на живота е принуден да живее.“, разказва Елена Димитра.

В скрити мотиви за представлението се превръща тревогата, че живеем до реални войни, ставаме свидетели на ежедневно насилие и злоупотреба, но съществуваме „спокойно“ и прагматично. Можем ли да се спасят децата между утопиите и актуалните катастрофи на днешния ден. „Може ли да се напише „друго сказание“, извън „природосъобразната драма на унищожението?“ – това  са основните въпроси, които вълнуват героя на Явор Костов-Йондин в „Детска история“.

Петер Хандке е смятан за един от най-ярките представители на съвременната немскоезична литература. През 2019 г. му е присъдена Нобелова награда за литература „за въздействащата работа, която с езикова изобретателност изследва периферията и спецификата на човешкия опит".

Петер Хандке пише романи, театрални пиеси, разкази и новели, многобройни есеистични текстове и литературна критика. Той е автор на филмови сценарии, които режисира сам или работи заедно с режисьора Вим Вендерс. Живял е в Австрия, Германия, Франция, САЩ. Носител е на повече от двайсет авторитетни литературни и филмови награди, сред които са отличията „Герхард Хауптман“, „Франц Грилпарцер“, „Франц Кафка“ и Голямата австрийска държавна награда за литература. Роден е през 1942 г. в южна Австрия през в семейството на австриец и словенка. Следва право в Грац. Там постъпва в „Грацката група“ – сдружение на млади австрийски автори, които публикуват в литературното списание „Манускрипте“. Сред членовете ѝ са Елфриде Йелинек, Михаел Шаранг, Барбара Фришмут.

Хандке е критикуван за политическите си просръбски позиции, които стават публични в края на 90-те около. Той присъства на погребението на бившия югославски диктатор Слободан Милошевич и държи реч на гроба му.

Елена Димитрова, Bulgaria