С потвърждаването на абонамента се съгласявате с Политиките за поверителност и Етичния кодекс на Топлоцентрала.
Непознатата архитектурна модерност
29 юни-21 август 2022
Галерия Топлоцентрала - Куб
Откриване
29.06.2022., 19:00 часа
Работно време
Вторник - Неделя / 12:00 - 20:00
Непознатата архитектурна модерност
Какво е общото между архитектурата на град Лозница, Зона Б5, Художествената галерия и исторически музей в Казанлък, детска градина „Лозичка“ в софийския квартал „Лозенец“, летището в Русе и пешеходната зона на Шумен? Всички те показват различни перспективи към следвоенната модерна архитектура у нас и са обекти в изложбата ТОТАЛПРОЕКТ – копродукция на фондация „Ново архитектурно наследство“ и РЦСИ „Топлоцентрала“. Вижте събитията в рамките на изложбата.
Основна тема на изложбата с куратори арх. Анета Василева и арх. Емилия Кълева и координатор арх. Даяна Николова е все още силно непознатата архитектура на България след Втората световна война, представена в контекста на тоталното изкуство на следвоенната епоха и развитието на модерността. Чрез 6 различни като функция, типология и местоположение обекта в България проектът сглобява идеалния град на следвоенната архитектурна модерност у нас. Основен фокус е цялостната концепция за свързаност между всички архитектурни нива: от градоустройство, през пространство и конструкция до детайл и дизайн.
Обектите в изложбата са умишлено подбрани да бъдат относително непознати за широката публика, с различна функция, архитектура, стилистични особености и времева принадлежност. Търсен е елемент на откривателство и изненада. Всички обекти предлагат различен и по свой начин нов фокус към българската архитектура и градска среда и разказват различни истории. Изложбата е създадена изцяло от архитекти, но е насочена съвсем не само към такива.
Кураторският екип на изложбата е двигател на инициативата „Ново архитектурно наследство“ за идентифициране, защита и популяризиране на значимите образци в българската архитектура, създадени след Втората световна война. Все по-често този архитектурен слой у нас е подложен на сериозни трансформации, водещи до обезличаване или разрушаване, докато България разполага с многопластово и атрактивно архитектурно наследство, което има потенциала да се развива и популяризира повече, за да работи още по-добре за нашата културна идентичност и познатост по света.
Изложбата ТОТАЛПРОЕКТ се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата и е в пряка връзка с отбелязване на 15-годишнината от приемането на България в Европейския съюз. Проектът е посветен на необходимостта от оценка и развитие на споделеното ни европейско архитектурно наследство и цели да покаже още една от възможните перспективи към европейската архитектура на ХХ век. Разгледана е цялостната концептуална свързаност в модерната архитектура и свързаността на всички нива на архитектурния продукт: от градоустройство, през пространство и конструкция до детайл и дизайн. Като демонстрира тези различни нива на свързаност, изложбата показва как архитектурата може да бъде мислена като цялостно пространствено и визуално преживяване. И как всички елементи в градската среда заедно сглобяват идеалния град на следвоенната модерност.
Програма в рамките на изложбата:
14.07, 18:00 Непознатата архитектурна модерност: Художествена галерия и музей, Казанлък. Тематична вечер. Място: Зала 3 Галерия
15.07, 18:00 Непознатата архитектурна модерност: Град Лозница. Тематична вечер. Място: Зала 3 Галерия
20.07, 18:00 Непознатата архитектурна модерност: Летище “Русе”. Тематична вечер. Място: Зала 3 Галерия
21.07, 18:00 Непознатата архитектурна модерност: Пешеходна зона и Паметник “Създатели на българската държава”, Шумен. Тематична вечер. Място: Зала 3 Галерия
27.07, 18:00 Непознатата архитектурна модерност: Детска градина "Лозичка". Тематична вечер. Място: Зала 3 Галерия
28.07, 18:00 Непознатата архитектурна модерност: Зона Б5. Тематична вечер. Място: Зала 3 Галерия
Архиви:
ДА Архиви
Направление „Архитектура и градоустройство“ към Столична община
Художествена галерия и исторически музей, гр. Казанлък
Архив на арх. Иван Битраков, предоставен от Филип Битраков
Архив на арх. Йордан Бояджиев, предоставен от Бояна Чоканова
Архив на Информационен център Паметник „Създатели на българската държава“, гр. Шумен
Архив на арх. Иво Петров, предоставен от Даниела Иванова
Община Шумен
Община Лозница
Изложбата се осъществява с подкрепата на:
Министерство на културата,
Камара на архитектите в България,
ОП „Софияплан“,
РЦСИ „Топлоцентрала“
Съюз на архитектите в България
както и в партньорство с:
БНК на ИКОМОС
DOCOMOMO България
ЦНИП – УАСГ
ДА Архиви
Столична община – райони „Изгрев“, „Лозенец“ и „Възраждане“
Направление „Архитектура и градоустройство“ към Столична община
192 ДГ „Лозичка“
Художествена галерия и исторически музей, гр. Казанлък
Община Шумен,
Община Лозница,
Община Русе,
Gifted Sofia
Непознатата архитектурна модерност
Куратор Анета Василева и Емилия Кълева
Координатор Даяна Николова
Автор/и Виктория Димитрова (Зона Б5); Ива Хасъмска (192 ДГ "Лозичка"); Теодора Маданска (Летище Русе); Зекие Емин (град Лозница); Лиляна Тодорова (град Шумен); Никола Янев (Галерия и музей Казанлък); Георги Мърхов
Организация и административна подкрепа Владия Михайлова (РЦСИ "Топлоцентрала")
Продукция Мустафа Хайрулов, Йордан Йорданов, Георги Мърхов, Валери Гюров
Графичен дизайн Гергана Илиева, Теодора Маданска, Ваня Димитрова, Иво Димитров и Саша Хаджиева (РЦСИ "Топлоцентрала")
Фотограф изложба НАН
Архитектурен превод Никола Янев