Map

Address: 5 Emil Bersinski Str., 1408 Sofia, Bulgaria

GPS: 42.68015, 23.31562

See on Google Maps →
Programme Location

Programme

Location Location

Location

Map

Address: 5 Emil Bersinski Str., 1408 Sofia, Bulgaria

GPS: 42.68015, 23.31562

See on Google Maps →
Spotify Spotify

Spotify

Sign up for highlights in the programme

By confirming your subscription, you agree to our Privacy Policy and Toplocentrala's Code of Ethics.

Thank you for subscribing!

Сега импулсът е да се живее! Изложба в София

Художествени инициативи сред природата и селата

02-17 September 2022

Toplocentrala Gallery - Cube

Opening

02.09.2022., 13:36 hour

Сега импулсът е да се живее! Изложба в София

Художествени инициативи сред природата и селата

Изложба, организирана в рамките на проекта C4R (Cultures for Resilience), от tranzit.ro, в сътрудничество с Atelier d'Architecture Autogérée (Франция), Casco Art Institute (Нидерландия), Nethood (Швейцария) и в партньорство с Топлоцентрала (BG).

„Съвместният изследователски център на Европейската комисия (EC-JRC) предупреди, че настоящата суша може да бъде най-лошата от 500 години.“ (Евронюз, 10.08.2022 г.)

Днес някои биха приравнили устойчивостта с глупост, утопизъм, наивност. Защото светът се разпада на милиони неразбираеми парчета и явно реалистичното съзерцание на бедствието е всичко, което ни остава. За други обаче има семена, които трябва да се съберат и засят отново, дъждовна вода, която да се съхранява, общности, в които да се инвестира и за които да се полагат грижи. Ще поживеем и ще видим, както гласи една румънска поговорка. Стимулът за живот изглежда е единственото решение за бъркотията наоколо. Да живееш означава, че сегашното има смисъл, но тази вяра в живите далеч не е просто да се отдадеш на вечното сега, това е изпълнена форма на надежда. Някои биха го нарекли устойчивост и го свързват с умения и знания, които съществуват отдавна и продължават да се появяват отново, надграждани следвайки предизвикателството на сегашното време; или с доверие към нечовешки видове, които през повечето време вършат работата си за взаимна защита много по-добре от сложни и разрушителни химикали, произведени в запечатани лаборатории; или просто ще видят устойчивостта като блаженство от споделянето (реколти, идеи, приятели, прогнози и несигурност).

Участници:
- самоуправляващо се архитектурно студио, r-urban, CASCO, nethood, Remix the commons, tranzit.ro;
- Жил Клеман, Джорджиана Страт;
- Алекс Аксинте, Богдан Янку, Моника Строе, Александру Вартей;
- GreenMogo, Legumim/ Gastronaut, Luca’s Farm, Nettle Garden, Țopa Farm, Soil and Soul, Seed Bank “Casa Semintelor”;
- Влад Басалици, Влад Брътяну, Адриана Чируца, Едуард Константин, Ото Худец, Делия Попа, Сорин Попеску, Анамария Правиченку;
- Овидиу Тичинделеану;
- New Rural Agenda - Нов селски дневен ред, Аделина Луфт;
- Карамбах (Адриана Чируца), Културно студио Cecălaca/Csekelaka (Оана Фаркас), Градинско ателие Кретести, Окръг Илфов (Делиа Попа), Пермакултура Кукуети (Раду Боеру), Дендрологичен парк „Романий-де- Жос“ (В. Лек), Дренарт (Стоян Дечев, Оливия Михълциану), Експериментална станция за изследване на изкуството и живота (Дана Андрей, Еди Константин, Валентин Флориан Никулае), Домът на светлината и информацията (Матей Беженару), Резиденция Интерсекция (Емануела Аскари) , Къща Ян Хала (Зузана Янечкова), LATERAL AIR (Кристина Куркан, Лучиан Индрей ), Мюзе. Инициатива Гемюзе (Мария Балабаш и Влад Михаеску), Галерия Na záhradke [В градината] (Ото Худек), Овощната градина Райка (Мартин Пиачек), Къща Ръдещи/ Ирина Ботеа Букан и Джон Дийн), Проект за повторно залесяване ( Василис Нтурос, Дора Зумпа), Siliștea Future Studios (Аделина Иван, Йоана Георгиу, Вирджиния Тома, Рамон Садик, Робърт Блаж, Влад Братеану), Резиденция Slon (Ралука Елена Дорофтей), Галерия Солар/ Ариана Ходорка и Алберт Каан), Резиденция Уотърмелън/ Даниела Палимариу, Александру Никулеску).


Изследователска изложба, включваща документация, създадена от дейностите на C4R, както и произведения на изкуството и документи, свързани с локализирано разбиране на устойчивостта. Първото издание на изложбата се състоя през юли 2022 г. в Букурещ и сега се премества в София, в адаптирана версия и с някои творби, които са представени за първи път.
В рамките на проекта C4R, tranzit.ro разгледа практики, които предефинират връзката с провинцията, със земята и почвата, с природата, с храната и природните ресурси, със селските общности и с хората в големите градове, които търсят устойчиви алтернативи на техния начин на живот.
Всички партньори в този проект са използвали разнообразни инструменти: антропологично и културно картографиране, конференции, дискусии и семинари, както и дигитални платформи, за да подчертаят различните форми на устойчивост в нашите общества, на изток, запад и север в Европа, като засягат въпроси от веригата на органичните храни, до устойчивите строителни материали, формите на общи блага и на управление, общности, структурирани около екологично мислене и действие, и не на последно място артистични инициативи, които търсят връзка с природата и провинцията.
Някои от тези различни разбирания за концепцията за устойчивост са отразени в изложбата Сега импулсът е да се живее!. Като част от проект, който все още се развива, изложбата предлага формат за продължителен размисъл по изследваните теми.
Регионален център за съвременни изкуства Топлоцентрала е новият обществен културен институт в София, създаден в тясно сътрудничество между Столична община и независимата сцена за съвременно изкуство в България. Центърът предоставя платформа за сценични изкуства и музика и има изложбена програма, фокусирана върху съвременното изкуство и неговото социално, образователно и обществено въздействие.

Проектът е подкрепен от програма Творческа Европа – Култура на ЕК.
Фондация ERSTE е основен партньор на tranzit.

Художествени инициативи сред природата и селата